Gå til hovedindhold

Årets Frivillig 2024 - Tillykke Karen!

Ét af højdepunkterne ved vores generalforsamling og årsmøde er hvert år overrækkelsen af Børns Voksenvenners Frivilligpris.

Vi er nemlig SÅ taknemmelige for alle de mange hundrede frivillige, der hvert år og hver dag gør en uvurderlig forskel – både for os som forening og for mange mange børn og unge landet over, som har brug for det. Hver eneste mulighed, vi får for at anerkende vores frivillige, griber vi. Og denne årlige uddeling af vores Frivilligpris er én af de helt særlige anledninger.

Det var derfor med stor glæde, at vi lørdag d. 20. april til store klapsalver og festlig fejring kunne overrække Frivilligprisen til Karen Dinesen fra Aalborg og dermed udnævne hende til Årets Frivillig 2024 i Børns Voksenvenner! 😍🎉❤️

 

Årets Frivillig 2024 - Karen Dinesen

 

Venskabsmatcher, voksenven og ildsjæl – alle foreninger skulle have en 'Karen'

Karen blev indstillet til prisen af Børns Voksenvenners lokalforening i Aalborg, hvor Karen er tilknyttet som frivillig – og det har hun været i mange år. Karen blev i 2010 voksenven for en 9-årig pige, og til trods for at pigen nu er voksen og flyttet til København, har de to stadig god kontakt. 

Derudover er Karen venskabsmatcher i lokalforeningen i Aalborg og er altså med til at matche nye venskaber mellem børn og frivillige voksenvenner i Aalborg-området. I følge lokalforeningen går der ikke en uge, uden at Karen er forbi kontoret, hvor hun med stort engagement varetager mange forskellige opgaver som venskabsmatcher – både matchning af venskaber, behandling af ansøgninger, afholdelse af kurser for både frivillige venner og nye venskabsmatchere, samt afholdelse af møder med netværksgrupper for frivillige venner. Derudover har hun også tidligere være medlem af lokalbestyrelsen i Aalborg.

Karen er meget vellidt i lokalforeningen og blandt sine frivillige kollegaer og de mange vennepar, hun løbende er i kontakt med.

"Udover at Karen bidrager med sin store faglige indsigt – som hele tiden vedligeholdes – så er hendes altid smilende og positive væsen også noget, der sættes utrolig stor pris på i foreningen. Karen er uhyre vellidt blandt hendes matcherkollegaer og alle os andre i Børns Voksenvenner Aalborg – og sikkert også rundt om i landet, hvor hun deltager i mangt og meget i BVV-regi. Vi holder utroligt meget af Karen og sætter meget stor pris på hendes store engagement i Børns Voksenvenner. Det vil være en stor glæde at kunne give Karen denne pris. Ja, alle foreninger skulle have en 'Karen'," lyder det fra lokalforeningen i Aalborg.

 

Tusind tak til Karen og alle frivillige i Børns Voksenvenner

Det er en ære for os at have Karen som del af vores forening, og det var en kæmpe fornøjelse af kunne overrække hende både blomster, diplom og check til stor hyldest og klapsalver, efter landsformand Poul V. Jensen havde læst den fine og rørende indstilling fra lokalforeningen i Aalborg op.

Vi i Børns Voksenvenner er SÅ taknemmelige for både Karen og for alle de andre frivillige ildsjæle i vores forening med store hjerter og evnen til at være noget for andre mennesker, som har brug for det ❤️❤️❤️ Vi beundrer jer alle. Det, I gør gennem vores forening, er uvurderligt 🙏

 

Om Frivilligprisen

Alle kan indstille en frivillig til Børns Voksenvenners Frivilligpris. Frivilligprisen kan gives til alle former for frivillige indsatser i Børns Voksenvenner. Indsatsen skal have givet en særlig værdi til lokalforeningen, landsforeningen og/eller til vores målgruppe. Det kan også være én, som har gjort noget særligt for børn i lokalsamfundet/samfundet. 

Sådan indstiller du en frivillig til Frivilligprisen
Sende en motiveret indstilling til Børns Voksenvenners sekretariat på info@voksenven.dk. Skriv "Frivilligprisen" i emnefeltet.

Hvornår skal indstillingen indsendes?
Frivilligprisen overrækkes hvert år i forbindelse med Børns Voksenvenners årsmøde i april/maj. Indstillinger til Frivilligprisen kan indsendes hele året. I starten af året vil den præcise deadline for indstillinger blive udmeldt på vores sociale medier samt i vores interne nyhedsbrev for matchere og lokalforeningsfrivillige.

👉 Download infosheet om Frivilligprisen her

 

Årets Frivillig 2024 - Karen DinesenÅrets Frivillig 2024 - Karen DinesenÅrets Frivillig 2024 - Karen DinesenÅrets Frivillig 2024 - Karen DinesenÅrets Frivillig 2024 - Karen Dinesen

 

 


Hvem er Børns Voksenvenner?

Børns Voksenvenners vision er at gøre en positiv langvarig forskel for børn og unge med spinkle voksennetværk. Vi skaber betydningsfulde venskaber mellem børn, der savner en ekstra fortrolig voksen og rollemodel, og frivillige voksne med tid og lyst til at gøre en forskel for et barn.

Kontakt os

Åbningstider

Mandag til torsdag:
Kl. 10.00 - 16.00

Fredag:
Kl. 10.00 - 15.00