Gå til hovedindhold

Årsmøde og generalforsamling 2024

En lørdag med fokus på Børns Voksenvenner, børnesyn og børns rettigheder for ildsjæle fra hele landet

Lørdag d. 20. april 2024 afholdt vi Børns Voksenvenners årlige generalforsamling og årsmøde. Dagen var fyldt med spændende oplæg og gode diskussioner om både vores forenings struktur og fremtid, samt om børnesyn og børnedeltagelse. Mange frivillige, medlemmer samt ansatte fra landet over lagde vejen forbi for både at få indflydelse på generalforsamlingen og blive klogere på dagens lærerige oplæg.

 

Generalforsamling

Generalforsamlingen blev indledt med en rørende mindestund for to bemærkelsesværdige skikkelser inden for organisationen: Birgit Klitgaard Leong, som i mange år var regionskonsulent i Nordjylland, og Kirsten Grove, tidligere matcher, bestyrelsesmedlem og stifter af lokalforeningen i Viborg-området. Deres bidrag og engagement blev hyldet og mindet af de tilstedeværende.

Derefter fremlagde landsformand, Poul V. Jensen, bestyrelsens beretning med særligt fokus på Børns Voksenvenners struktur, indtægter og branding. Årets regnskab og budget blev fremlagt af økonomimedarbejder, Jens Christian Pedersen, efterfulgt af valg i bestyrelsen. Her måtte vi sige farvel til Allan Nicolaisen og Pia Holm, som begge trådte ud af bestyrelsen. Poul V. Jensen blev genvalgt som formand, og Flemming M. Kristiansen og Peter Kirkelund Andersen blev valgt som bestyrelsesmedlemmer (de var begge før suppleanter). To nye suppleanter forventes at blive valgt på en ekstraordinær generalforsamling til efteråret. Du kan se den nyvalgte landsbestyrelse her


 

Poul V. Jensen

 

 

Lone Schultz Hedemand og Allan Nicolaisen fra bestyrelsen delte herefter en præsentation af Børns Voksenvenners udvikling og nye organisering, som naturligvis vakte stor interesse blandt tilhørerne.

 

Lone og Allan, ny organisering

 

Som en festlig afslutning på generalforsamlingen blev Børns Voksenvenners Frivilligpris uddelt. Årets Frivillig 2024 blev Karen Dinesen fra Aalborg. Karen har i mange år gjort en kæmpe forskel som både venskabsmatcher og voksenven, og lægger stadig en stor og betydningsfuld indsats i lokalforeningen i Aalborg. Det var til store klapsalver, at Karen fik overrakt både blomster, diplom og check af landsformand Poul V. Jensen.

Frivilligprisen er en hyldest til ikke kun Karen, men også alle de andre fantastiske frivillige i Børns Voksenvenner, som gør en kæmpe forskel for børn hver dag.

 

Karen Dinesen, Årets Frivillig 2024

 

Efter generalforsamlingen blev der serveret frokost, hvor deltagerne fik mulighed for at netværke og udveksle erfaringer på tværs af regioner og interesser.

 

Årsmøde

Årsmødet blev skudt i gang med et spændende oplæg om børnesyn og børnedeltagelse. Vi havde nemlig den ære at kunne byde Anne Mette Friis velkommen – en anerkendt børnerettighedsforkæmper med over 20 års erfaring, blandt andet som national chef i UNICEF Danmark foruden flere års erfaring med rådgivning inden for børneområdet, herunder rådgivning af organisationer om børnesyn og børnedeltagelse. Anne Mette leverede et tankevækkende indlæg om vigtigheden af at lytte til børn og inkludere dem i beslutningsprocesser. Hendes indsigt og engagement inspirerede alle til at tænke dybere over, hvordan vi som samfund kan sikre bedre vilkår for vores kommende generationer.

 

Anne Mette Friis, oplæg om børnesyn og børnedeltagelse

 

Herefter præsenterede Helle Bruhn, regionskonsulent i Sydjylland, Børns Voksenvenners nye koncept og børnesyn, som blev taget rigtig godt i mod.

 

Helle Bruhn, Børns Voksenvenners nye koncept og børnesyn

 

Årsmødet blev afsluttet med endnu et spændende oplæg, denne gang ved Ann Lykke Davidsen, næstformand i landsbestyrelsen, med fokus på Børns Voksenvenners brand samt muligheden for et eventuelt navneskift i fremtiden. Det var også et oplæg, der naturligvis vakte mange følelser blandt foreningens frivillige og medlemmer, og der blomstrede en livlig og engageret diskussion, hvor mange gode og vigtige perspektiver blev vendt.

 

Ann Lykke Davidsen, oplæg om brand og navn

 

Tak

Vi vil gerne sige stort tak til alle jer, der mødte op og deltog og på den måde var med til at støtte op om Børns Voksenvenner og landets børn og unge i weekenden. Alt i alt var det en dag fyldt med hyldest til engagement, inspiration og visioner for en bedre fremtid for landets børn og unge. Tusind tak til alle vores frivillige – både jer der valgte at bruge jeres lørdag med os, samt alle jer andre som også bidrager til vores forening på den ene eller anden måde. I er værdsat hver og én ❤️

 

👉 Download pressemeddelelse her

 


Hvem er Børns Voksenvenner?

Børns Voksenvenners vision er at gøre en positiv langvarig forskel for børn og unge med spinkle voksennetværk. Vi skaber betydningsfulde venskaber mellem børn, der savner en ekstra fortrolig voksen og rollemodel, og frivillige voksne med tid og lyst til at gøre en forskel for et barn.

Kontakt os

Åbningstider

Mandag til torsdag:
Kl. 10.00 - 16.00

Fredag:
Kl. 10.00 - 15.00